Küçük ölçekli üretim yapan çiftçilerimizi destekliyoruz

Küçük aile işletmelerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla işletme büyüklüğü 5 dekar veya altında olan, çay ve fındık ürünleri hariç meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri-tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere dekar başına yıllık 100 TL destek ödemesi yapıyoruz.

Eylemden Sorumlu Kurum veya Kuruluş:

İçeriğin Görüntülenme Sayısı: 1399

Yayınlandığı Tarih: 14.3.2016 17:35:50

Son Düzenleme Tarihi: 6.4.2016 21:16:22

Yazdır
Paylaş
Eyleme İlişkin Açıklama:

Uygulama ne getiriyor? Ödemeler ne zaman yapılacak?

İşletme büyüklüğü 5 dekar veya altında olan çay ve fındık ürünleri hariç meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri- tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği yapan üreticilere 2016 üretim yılında 100 TL/dekar küçük aile işletmesi desteği ödemesi yapılacaktır.


Desteklemeden yararlanmak için hangi şartlar gerekli?

Üretici, Çiftçi Kayıt Sistemine veya Örtüaltı Kayıt Sistemine kayıtlı olmalı, İşletme büyüklüğü 5 dekar veya altında olmalı, üretici Çay ve fındık ürünleri hariç meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri-tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği yapan kamu kurum ve kuruluşları dışındaki gerçek ve tüzel kişi olmalıdır.

Ayrıca, 2016 üretim yılında desteklemeye esas ürünlerin toplam üretim alanı; açıkta üretim için 1 dekarın, örtüaltı ünitelerinde üretim için 500 m2’nin üstünde olmalıdır.


Desteklemeden yararlanmak için nereye, ne zaman, nasıl başvurulacak?

Başvurular 2016 yılı üretim yılında çiftçi kayıt sistemine kayıtlarını yaptırmış veya güncellemiş olmak kaydıyla İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine yapılacaktır.

Başvurular 30.01.2016 tarihinden itibaren başlayarak 31.10.2016 tarihinde sona erecektir.

Küçük aile işletmesi desteği ödemesinden faydalanmak isteyen üreticilerin müracaat yılında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt yaptırmaları veya kayıtlarını güncellemeleri kaydıyla ilgili başvuru dilekçesi ile il/ilçe müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekmektedir. Örtüaltı ünitelerinde meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri-tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği yapan üreticilerin başvuru dilekçesine ilave olarak Örtüaltı Kayıt Sistemi belgesi ibraz etmeleri gerekmektedir.

Küçük ölçekli üretim yapan çiftçilerimizi destekliyoruz Görseli
Başbakanlık Çankaya Köşkü / ANKARA