Doğum nedeniyle alınan ücretsiz izinlerin memuriyet kıdeminde sayılmasını sağladık

Doğum ve bebek bakım sürecindeki ücretsiz izinlerin 850 bin kadın memurumuzun kariyer yolundaki ilerlemesine engel olmamasını sağlamak amacıyla, doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesine imkân tanıyan düzenlemeyi hayata geçirdik.

Eylemden Sorumlu Kurum veya Kuruluş:

İçeriğin Görüntülenme Sayısı: 11091

Yayınlandığı Tarih: 14.3.2016 17:35:58

Son Düzenleme Tarihi: 7.4.2016 13:57:21

Yazdır
Paylaş
Eyleme İlişkin Açıklama:

İş ve aile yaşamı arasında uyum sağlamak için kadın memurlar için yeni düzenlemeler gerçekleştirdik.

2015 yılı itibarıyla kamuda çalışanların %36,73’ünü kadınlar oluşturuyor. Kadınlarımızın istihdam oranlarının artırılması ve doğumun çalışma hayatına olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla pek çok düzenlemeyi yaşama geçirdik.

Sağlıklı gelecek nesiller yetiştirmek amacıyla, kadınlarımızın doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen süreleri memuriyet kıdeminden sayılarak, doğum nedeniyle hak kaybına uğramalarını önledik.


Uygulama ne getiriyor?

29 Ocak 2016 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen 6663 sayılı Kanun ile birlikte kamudaki kadın çalışanlarımız çocuklarına karşı annelik vazifesini yerine getirirken kariyer kaygısı yaşamayacak ve artık çocukları ile daha yakından ilgilenebileceklerdir.

Daha önce kadın memurların doğum sonrası bebek bakımı için aldıkları ücretsiz izin süreleri kademe ve derece ilerlemesinde hizmet süresinden sayılmıyordu. Doğum sonrası ücretsiz izin alan kadın memur kıdem ilerlemesinden faydalanamıyordu. Hataya geçirdiğimiz düzenlemeyle birlikte kadın memurlar doğum sonrası ücretsiz izin dönemlerinde bebekleriyle geçirdikleri sürede kıdem ilerlemesine de hak kazanacaklar.

Böylece, doğum sonrası alınan ücretsiz izinler kadın memurun kariyer yolundaki ilerlemesine engel olmayacaktır.


Nereye başvurmam gerekiyor?

Kadın memur tarafından herhangi bir başvuruya gerek kalmadan kullanılan ücretsiz izin süreleri kurumları tarafından memuriyet kıdeminde değerlendirilecek, kademe-derece ilerlemesi yapılacaktır.


Doğum nedeniyle alınan ücretsiz izinlerin memuriyet kıdeminde sayılmasını sağladık Görseli
Başbakanlık Çankaya Köşkü / ANKARA